Inne standardy

HDMI

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest pierwszym standardem interfejsu umożliwiającego jednoczesną transmisję w pełni cyfrowego, nie skompresowanego obrazu i dźwięku. Najważniejszą cechą opracowanego w latach 2000-2002 interfejsu HDMI jest to, że umożliwia połączenie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami audio/video przy pomocy jednego kabla, zachowując przy tym najwyższą jakość przesyłanego obrazu i dźwięku oraz pełną funkcjonalność wykorzystanych urządzeń, co jednocześnie w znaczący sposób ułatwia okablowanie domowego zestawu audio/video. Jest to ogromnym uproszczeniem w porównaniu ze stosowanymi dotychczas połączeniami, które wymagają szerokiej gamy przeróżnych przewodów. Technologia charakteryzuje się wysoką jakością obrazu i dźwięku oraz możliwością przesyłu obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. To ta cecha w dobie rozwoju sprzętu stała się głównym atutem HDMI i zadecydowała o popularyzacji tego formatu.

Sam standard HDMI wywodzi się ze starszego standardu DVI, a co za tym idzie jest z nim w 100% kompatybilny. HDMI jest poniekąd rozwinięciem DVI, w przypadku obu standardów wykorzystywany jest ten sam protokół transmisji danych (TMDS), jednak w wypadku HDMI została dodatkowo dodana obsługa wielokanałowego cyfrowego audio, której nie było w DVI. Kolejną ze znaczących różnic jest to ze oba standardy wykorzystują zupełnie inne złącza, co jest m.in. wynikiem tego, że DVI było pierwotnie zaprojektowane głównie do wykorzystania w zastosowaniach profesjonalnych (później spopularyzowany w komputerowych panelach LCD), natomiast HDMI jest standardem od samego początku skierowanym do wykorzystania głównie w sprzęcie domowym jak i w urządzeniach przenośnych.

Standard HDMI 1.4 wyróżnia się następującymi cechami:

 • Kanał sieciowy HDMI with Ethernet (HEC)
  Specyfikacja HDMI 1.4 dołączyła do protokołu HDMI nowy kanał danych, który umożliwia szybką komunikację dwustronną. Urządzenia wyposażone w tę funkcjonalność mogą wysyłać i odbierać dane poprzez sieć ethernet z szybkością 100 Mb/sek. W ramach nowej funkcjonalności możliwe jest korzystanie z aplikacji wykorzystujących IP urządzeń. Wystarczy, aby jedno urządzenie kina domowego było podłączone do domowego routera, a wszystkie inne wyposażone w sieciowe funkcje (BD Live 2.0, dostęp do YouTube, dostęp do internetowych stacji radiowych itd) są w stanie połączyć się z internetem, żeby w pełni wykorzystać swoje możliwości za pomocą złącz HDMI. W ten sposób wyeliminowana jest potrzeba dodatkowego łączenia urządzeń kablem sieciowym. Jednocześnie możliwa jest wymiana danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi ze sobą.
 • 3D przez HDMI
  Specyfikcja 1.4 zdefiniowała najpopularniejsze formaty 3D i rozdzielczości dla urządzeń wyposażonych w złącze HDMI. Ustandaryzowane zostały parametry wejściowe i wyjściowe dla domowych systemów 3D do podwójnego przesyłu rozdzielczości 1080p.
 • Zwrotny kanał audio
  Nowa specyfikacja obejmuje zwrotny kanał audio (ARC – Audio Return Channel), który pozwoli zredukować ilość kabli niezbędnych do pobierania sygnału audio z urządzeń. Szczególnie przydatna funkcjonalność w sytuacjach, kiedy telewizor dostaje bezpośrednio sygnał audio i video z anteny TV. W takim przypadku nowy kanał zwrotny audio pozwoli na przesłanie strumienia audio do amplitunera w oparciu o podłączenie HDMI bez potrzeby dodatkowych połączeń kablowych.
 • Wsparcie rozdzielczości 4K x 2K
  Nowa specyfikacja umożliwia urządzeniom wyposażonym w złącze HDMI przesyłanie rozdzielczości 4x większej od 1080p tzw.Quad HD. Wsparcie dla 4Kx2K pozwoliło w oparciu o standard HDMI obsługę takiej samej rozdzielczości jak wiele cyfrowych kin komercyjnych. Obsługiwane formaty to m.in.:
  - 3840×2160 24Hz/25Hz/30Hz
  -4096×2160 24Hz
 • Wsparcie dla różnych przestrzeni kolorów
  Technologia HDMI wspiera przestrzenie kolorów dedykowane dla kamer cyfrowych. Poprzez obsługę standardów sYCC601, Adobe RGB oraz AdobeYCC60, urządzenia wyposażone w HDMI są w stanie bardziej precyzyjnie odtwarzać kolory podczas podłączeń do kamery cyfrowej.
 • Złącze micro HDMI
  Ze złączem mini HDMI mieliśmy już do czynienia przy standardzie 1.3. Tym razem otrzymujemy złącze około 50% mniejsze od gniazda mini HDMI. 19-pinowe złącze ma wspierać rozdzielczość 1080p i będzie wykorzystywane w rozwiązaniach foto/video oraz w telefonii komórkowej. Wymiary nowego złącza to zaledwie 2.8mm x 6.4mm.

Główni producenci wspierający technologię HDMI to Hitachi, Panasonic, Philips, Sony, Thomson, Toshiba i Silicon Image. Dodatkowo format ten jest wspierany przez większe wytwórnie filmowe: Fox, Universal, Warner Bros i Disney.