Inne promowane standardy

50G_Silicon_Photonics_Link-2-660x440Najnowszymi osiągnięciami z dziedziny przesyłu danych może pochwalić się firma Intel. Dzięki osiągnięciom jej inżynierów realne staje się w dalszej przyszłości zastąpienie kabli opartych o przewodnik miedziowy przez kable oparte o wiązkę światła generowaną przez laser. Pomysł opiera się na hybrydowym laserze krzemowym zbudowanym na niewielkiej tradycyjnej płytce drukowanej. Hybrydowy laser krzemowy to laser, którego działanie oparte jest na fosforku idu, który jest źródłem światła laserowego i jest już obecnie stosowany w komunikacji laserowej. Płytka krzemowa odpowiada za modulację i wzmacnianie sygnału świetlnego. intel-50gbpsBudowa tego układu zajęła 4 lata, nie wiadomo za ile lat uda się wprowadzić go do urządzeń domowych. Do największych zalet standardu Intela należą:
- mała skłonność do wygasania i degradacji sygnału w stosunku do tradycyjnych przewodników opartych na przewodach miedzianych,
- możliwości transferowe, które zaczynają się od 50 Gbps, które teoretycznie mogą dojść do terabita na sekundę.

Główną ideą przyświecającą budowie nowego standardu jest przyśpieszenie przepustowości sieci internetowej. Inne zastosowania nowej technologii to przesył danych w dyskach twardych, łączach USB czy przesył filmów w rozdzielczości Ultra High Definition (rozdzielczość 16 razy większa od FullHD).

szczegóły:  TUTAJ